8 suplementů pro růst a udržení svalů, díky kterým konečně dosáhnete kýženého objemu

fotos

Růst svalů je důležitý pro každého, kdo chce docílit pořádné formy anebo podávat lepší výkony v posilovně. Na trhu se však můžeme setkat s nekonečným výčtem suplementů, ve kterých se jen málokdo vyzná. Někdy je tedy poměrně těžké vybrat správné, a především účinné produkty, díky kterým konečně dosáhnete pořádného objemu.

K růstu svalů je klíčový dostatečný přísun bílkovin, po kterém dochází hned ke dvěma procesům, a to svalové syntéze (růst svalů) a štěpení bílkovin (přetváření bílkovin na energii. Ano. Pokud tělu nedopřáváte dostatek živin, jako první sáhne po energii z bílkovin, tedy z vašich svalů). Ve zkratce tedy růstu svalů dosáhnete pouze tehdy, pokud vaše tělo tráví více času svalovou syntézou = růstem.

Kvůli tomu je nutné konzumovat dostatečné množství bílkovin (přibližně 1,2 až 1,8 g na kg váhy). Proto jsme pro vás vybrali 8 základních a ověřených suplementů, které vám pomohou nejen k budování svalstva na nohou, ale i k budování vaší vysněné postavy jako celku.

1. Whey protein s vysokým podílem bílkovin jako základ

Někteří jedinci mají s dostatečným přísunem bílkovin problémy, a právě v tu chvíli přichází na scénu whey protein neboli syrovátkový protein, který je rychle vstřebatelný a dokáže svalům dodat potřebné aminokyseliny v co nejkratším možném čase. Důležité je hledat mezi kvalitními whey proteiny s vysokým obsahem bílkovin, a naopak nízkým podílem sacharidů a tuků, mezi které se řadí i WPI - Whey Protein Isolate 100% či Gold Whey Protein Isolate.

2. Pořád nemůžete přibrat? Pak můžete mít nedostatek sacharidů. Zkuste Weight gainery

Weight gainery jsou vhodné pro jedince, kteří mají i přes velkou snahu problémy s růstem svalové hmoty a váhy. Jejich pravidelnou konzumací totiž mohou dosáhnout viditelných výsledků během několika týdnů, kdy mohou v pouhé jedné dávce přijmout až 1 000 kalorií. Ty jsou z většiny tvořeny sacharidy (75-300 g) a bílkovinami (20-60 g). Mezi kvalitní produkty z této kategorie se řadí například  ATP Nutrition Hard Whey Gainer či CarboJet Gain 2250g.

3. BCAA jako náhrada masa, vajec, ryb

BCAA se skládá hned ze tří důležitých aminokyselin, a to leucinu, isoleucinu a valinu, které tvoří přibližně 14 % všech aminokyselin ve svalech. Leucin je navíc skvělým pomocníkem k nastartování svalové syntézy, která je důležitá pro růst svalů. Všechny zmíněné aminokyseliny je samozřejmě možné získávat i přírodní cestou, a to skrze maso, drůbež, vejce či ryby. I přesto je BCAA vhodné pro všechny, kteří se snaží dosáhnout růstu svalové hmoty. 

BCAA můžete koupit hned v několika podobách:

4. Kasein jako pojistka proti dlouhodobé ztrátě bílkovin z vašich svalů

Kasein je druh bílkoviny, který můžeme stejně jako syrovátku najít v mléce, ve kterém je přítomným v mnohem vyšším poměru. Na rozdíl od syrovátkového proteinu se kasein tráví mnohem pomaleji a nabízí svalům přísun esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit, po mnohem delší dobu. Díky tomu pomáhá zabránit i štěpení bílkovin (= přeměně na energii, jak jsme psali na začátku), a tudíž přispívá k udržení svalové hmoty. Kvalitní kasein můžete najít v produktech jako je 100% Casein nebo Micellar Casein.

5. HMB

HMB je chemická látka, kterou tělo produkuje při zpracování leucinu při svalové syntéze, která trvá díky její přítomnosti mnohem déle. Podobně jako kasein napomáhá k zpomalení štěpení bílkovin, které jsou využity k budování svalů. Pokud chcete tento proces podpořit je možné HMB konzumovat i v podobě suplementů, díky kterým můžete podle některých studií nabrat za několik týdnů 0,5 až 1 kg svalů. Jeho užívání je doporučováno především začátečníkům, jejichž tělo není schopno vytvářet takový podíl této látky. HMB se nejčastěji užívá v podobě prášku či tablet, které nabízí například produkty MYOTEC HMB 300G nebo Mega Pro Nutrition HMB.

6. Kreatinem ke zvedání ještě těžších vah než doposud

Kreatin je jedním z nejvyužívanějších suplementů při budování svalové hmoty, a to především kvůli svým pozitivním účinkům na výkon. Při přísunu dostatečných dávek můžete snadno dosahovat lepších výsledků při tréninku a získat tak i větší podíl svalové hmoty. Podle četných průzkum je možné dosáhnout až dvojnásobného růstu svalů. Kreatin podobně jako kasein či HBM zamezuje rychlému štěpení bílkovin, ale i produkci důležitých hormonů a zvýšení síly ve svalech. I v tomto případě si můžete vybrat, zda chcete kreatin užívat v podobě prášku (Amix Creatine Monohydrate 1+1 ZDARMA) nebo tablet (Myotec Creapure Creatin).

7. Ecdysterone, neboli přírodní steroid

Ecdysterone neboli Beta Ecdysterone je přírodní steroid, který je ve většině získáván z rostliny Leuzeae Carthamoides. Známý je pro své vysoké anabolické účinky, díky kterým je možné dosahovat rychlejšího růstu svalové hmoty, a to až o 10% během několika měsíců. Proto si jej oblíbila velká řada kulturistů, kteří namísto hormonálních steroidů mohou sáhnout po volně prodejné přírodní alternativě. Mimo to je vhodný i pro regeneraci svalů či pro přípravu na náročné sportovní výkony. Kvalitní Ecdysterone nabízí například společnost Body Nutrition pod názvem ECDYSTERON – SUMAROL.

8. Tribulus = až 30% testosteronu, vám rovněž zvedne sílu, výkon i vytrvalost.

Tribulus je jedním ze suplementů jehož účinky znali již ve starověkém Římě, kdy jej využívali ke zvýšení výkonnosti, vytrvalosti, ale i ke zlepšení libida. Konkrétně se jedná o extrakt z Kotvičníku zemního, který dokáže značně zvýšit hladinu testosteronu, a to až o celých 30%. Právě proto je i skvělým pomocníkem při růstu svalů a jejich regeneraci po velkých výkonech. Tribulus je možné užívat v podobě tablet u produktů jako MEGA PRO MEGA TRIBULUS nebo Hi Tec Nutrition Tribulus Terrestris.

Leg day benefiTY (4)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení