8 suplementů pro růst a udržení svalů, díky kterým konečně dosáhnete kýženého objemu

fotos

Růst svalů je důležitý pro každého, kdo chce docílit pořádné formy anebo podávat lepší výkony v posilovně. Na trhu se však můžeme setkat s nekonečným výčtem suplementů, ve kterých se jen málokdo vyzná. Někdy je tedy poměrně těžké vybrat správné, a především účinné produkty, díky kterým konečně dosáhnete pořádného objemu.

K růstu svalů je klíčový dostatečný přísun bílkovin, po kterém dochází hned ke dvěma procesům, a to svalové syntéze (růst svalů) a štěpení bílkovin (přetváření bílkovin na energii. Ano. Pokud tělu nedopřáváte dostatek živin, jako první sáhne po energii z bílkovin, tedy z vašich svalů). Ve zkratce tedy růstu svalů dosáhnete pouze tehdy, pokud vaše tělo tráví více času svalovou syntézou = růstem.

Kvůli tomu je nutné konzumovat dostatečné množství bílkovin (přibližně 1,2 až 1,8 g na kg váhy). Proto jsme pro vás vybrali 8 základních a ověřených suplementů, které vám pomohou nejen k budování svalstva na nohou, ale i k budování vaší vysněné postavy jako celku.

1. Whey protein s vysokým podílem bílkovin jako základ

Někteří jedinci mají s dostatečným přísunem bílkovin problémy, a právě v tu chvíli přichází na scénu whey protein neboli syrovátkový protein, který je rychle vstřebatelný a dokáže svalům dodat potřebné aminokyseliny v co nejkratším možném čase. Důležité je hledat mezi kvalitními whey proteiny s vysokým obsahem bílkovin, a naopak nízkým podílem sacharidů a tuků, mezi které se řadí i WPI - Whey Protein Isolate 100% či Gold Whey Protein Isolate.

2. Pořád nemůžete přibrat? Pak můžete mít nedostatek sacharidů. Zkuste Weight gainery

Weight gainery jsou vhodné pro jedince, kteří mají i přes velkou snahu problémy s růstem svalové hmoty a váhy. Jejich pravidelnou konzumací totiž mohou dosáhnout viditelných výsledků během několika týdnů, kdy mohou v pouhé jedné dávce přijmout až 1 000 kalorií. Ty jsou z většiny tvořeny sacharidy (75-300 g) a bílkovinami (20-60 g). Mezi kvalitní produkty z této kategorie se řadí například  ATP Nutrition Hard Whey Gainer či CarboJet Gain 2250g.

3. BCAA jako náhrada masa, vajec, ryb

BCAA se skládá hned ze tří důležitých aminokyselin, a to leucinu, isoleucinu a valinu, které tvoří přibližně 14 % všech aminokyselin ve svalech. Leucin je navíc skvělým pomocníkem k nastartování svalové syntézy, která je důležitá pro růst svalů. Všechny zmíněné aminokyseliny je samozřejmě možné získávat i přírodní cestou, a to skrze maso, drůbež, vejce či ryby. I přesto je BCAA vhodné pro všechny, kteří se snaží dosáhnout růstu svalové hmoty. 

BCAA můžete koupit hned v několika podobách:

4. Kasein jako pojistka proti dlouhodobé ztrátě bílkovin z vašich svalů

Kasein je druh bílkoviny, který můžeme stejně jako syrovátku najít v mléce, ve kterém je přítomným v mnohem vyšším poměru. Na rozdíl od syrovátkového proteinu se kasein tráví mnohem pomaleji a nabízí svalům přísun esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit, po mnohem delší dobu. Díky tomu pomáhá zabránit i štěpení bílkovin (= přeměně na energii, jak jsme psali na začátku), a tudíž přispívá k udržení svalové hmoty. Kvalitní kasein můžete najít v produktech jako je 100% Casein nebo Micellar Casein.

5. HMB

HMB je chemická látka, kterou tělo produkuje při zpracování leucinu při svalové syntéze, která trvá díky její přítomnosti mnohem déle. Podobně jako kasein napomáhá k zpomalení štěpení bílkovin, které jsou využity k budování svalů. Pokud chcete tento proces podpořit je možné HMB konzumovat i v podobě suplementů, díky kterým můžete podle některých studií nabrat za několik týdnů 0,5 až 1 kg svalů. Jeho užívání je doporučováno především začátečníkům, jejichž tělo není schopno vytvářet takový podíl této látky. HMB se nejčastěji užívá v podobě prášku či tablet, které nabízí například produkty MYOTEC HMB 300G nebo Mega Pro Nutrition HMB.

6. Kreatinem ke zvedání ještě těžších vah než doposud

Kreatin je jedním z nejvyužívanějších suplementů při budování svalové hmoty, a to především kvůli svým pozitivním účinkům na výkon. Při přísunu dostatečných dávek můžete snadno dosahovat lepších výsledků při tréninku a získat tak i větší podíl svalové hmoty. Podle četných průzkum je možné dosáhnout až dvojnásobného růstu svalů. Kreatin podobně jako kasein či HBM zamezuje rychlému štěpení bílkovin, ale i produkci důležitých hormonů a zvýšení síly ve svalech. I v tomto případě si můžete vybrat, zda chcete kreatin užívat v podobě prášku (Amix Creatine Monohydrate 1+1 ZDARMA) nebo tablet (Myotec Creapure Creatin).

7. Ecdysterone, neboli přírodní steroid

Ecdysterone neboli Beta Ecdysterone je přírodní steroid, který je ve většině získáván z rostliny Leuzeae Carthamoides. Známý je pro své vysoké anabolické účinky, díky kterým je možné dosahovat rychlejšího růstu svalové hmoty, a to až o 10% během několika měsíců. Proto si jej oblíbila velká řada kulturistů, kteří namísto hormonálních steroidů mohou sáhnout po volně prodejné přírodní alternativě. Mimo to je vhodný i pro regeneraci svalů či pro přípravu na náročné sportovní výkony. Kvalitní Ecdysterone nabízí například společnost Body Nutrition pod názvem ECDYSTERON – SUMAROL.

8. Tribulus = až 30% testosteronu, vám rovněž zvedne sílu, výkon i vytrvalost.

Tribulus je jedním ze suplementů jehož účinky znali již ve starověkém Římě, kdy jej využívali ke zvýšení výkonnosti, vytrvalosti, ale i ke zlepšení libida. Konkrétně se jedná o extrakt z Kotvičníku zemního, který dokáže značně zvýšit hladinu testosteronu, a to až o celých 30%. Právě proto je i skvělým pomocníkem při růstu svalů a jejich regeneraci po velkých výkonech. Tribulus je možné užívat v podobě tablet u produktů jako MEGA PRO MEGA TRIBULUS nebo Hi Tec Nutrition Tribulus Terrestris.

Leg day benefiTY (4)